NEXT MUSIC FESTIVAL 2005     O FESTIVALE     FOTO     PARTNERI     PRESS     KONTAKT     ARCHÍV     ENGLISH
NEXT
back to index
URBANFAILURE + RBNX (SK)
ANTHONY PATERAS + ROBIN FOX (AU)
GENERAL MAGIC (AT)
PINK BIG PIG (SK)
MIA ZABELKA (AT) + DJ STILL (US)

PAN SONIC (FI)
Mika Vainio - sampler, analogue devices
Ilpo Väisänen - sampler, analogue devices
 
VAIHTOVIRTA MP3 (3.3mb)
 
Fíni Mika Vainio a Ilpo Väisänen spolu hrávajú od roku 1993, keď sa vtedajší čerství tridsiatnici rozhodli, že robiť dídžejov ich už nebaví. Popri techne a acid house music počúvali industriálne kapely ako Throbbing Gristle, Einsturzende Neubauten či Suicide, otázkou bolo ako to dať dokopy a zároveň priniesť niečo vlastné. Že to ide, dokázali už prvým albumom Vakio (1995). Jediný kompromis, ktorý museli spraviť bolo právnikmi doporučené premenovanie z pôvodných Panasonic na Pan sonic.
 
Staré analógové krabičky a samplery (mnohé vyrobené priamo pre nich), z ktorých dokážu vypumpovať unikátne znejúce beaty - to je ich nezameniteľný trademark už roky. Zostali mu verní aj napriek masovému módnemu trendu presedlávania na laptopy. Pan sonic objazdili celý svet, medzitým sa každé dva roky zavreli do štúdia a pripravili nový album. Vlani pripravili rovno štvordiskový box, ktorý zabodoval v koncoročných anketách prestížnych hudobných časopisov a ušla sa mu napríklad aj cena festivalu Ars electronica. Každý z nich vydáva aj sólové nahrávky, pričom Mika na britskom labeli Touch a Ilpo na viedenskom Megu. To zároveň ukazuje dva kontrastné póly, z ktorých sa skladá ich svet - 'lyrika' minimalistických beatov však existuje s drsnejšími plochami vo vzácnej symbióze.
 
Najdôležitejšou vecou v našej hudbe je zvuk, štruktúra je druhoradá. Pre naše skladby hľadáme rôzne druhy zvukov. Nemáme žiadny plán, robíme len hudbu. Mika Vainio
www.phinnweb.org/panasonic

SPUNK (NO)
SINGLE UNIT (NO)
PROTECTION PARTY PROTI ZVUKOVEJ CHRÍPKE (SubClub 22h)